Одними з найбільш складних об'єктів сканування є зшиті або зброшуровані документи:
Неможливість розшивки визначається цінністю самого брошурування (історичні документи, рідкісні книги) чи юридичною значимістю (нотаріальні, кримінальні документи).
У такому разі необхідність використання спеціальної техніки та висококваліфікованих спеціалістів незаперечна. Швидкість сканування одного розвороту зшитого документа рахується в секундах, а часом і в десятках секунд залежно від обладнання, що використовується, і необхідної вихідної якості документа.
При скануванні великої кількості книг чи інших документів, розшивка яких не передбачається, залежно від формату найчастіше використовуються книжкові сканери. Вони дозволяють тримати книгу розкритою догори, що забезпечує можливість перегортання сторінок у процесі сканування.
Сьогодні на ринку присутня ціла низка спеціалізованих книжкових сканерів різних виробників. За типом та механізмом сканування книжкові сканери можна розділити на:
Можливість сканування книг у середньому коливається від 4 до 15 с на розворот залежно від моделі та налаштувань сканера. Як правило, використовуються додаткові джерела світла, найчастіше холодного. При скануванні книг та зшитих документів архівна обробка не потрібна, розпізнавання зазвичай потрібне.